niedziela, 29 kwietnia 2012

Mózg człowieka- budowa i funkcje

Kresomózgowie

Przednia część mózgowia kręgowców. Ze ścian kresomózgowia w rozwoju zarodkowym powstają półkule mózgowe połączone spoidłami, najlepiej rozwinięte u ssaków. U niższych kręgowców spełnia przede wszystkim funkcję ośrodka węchowego. U wyższych kręgowców jest głównym ośrodkiem kojarzeniowym, zawiera nadrzędne ośrodki sterujące pracą całego ośrodkowego układu nerwowego.


Międzymózgowie

Najwyższy odcinek pnia mózgu kręgowców, pomiędzy kresomózgowiem a śródmózgowiem. Złożony z wzgórzomózgowia i podwzgórza. Główny ośrodek czucia. We wzgórzomózgowi znajdują się ośrodki podkorowe wzroku i słuchu, podwzgórze kieruje pracą wegetatywnego układu nerwowego, wewnątrzwydzielniczego oraz wielu narządów wewnętrznych.


Śródmózgowie

Odcinek mózgu kręgowców sąsiadujący od przodu z międzymózgowiem, od tyłu z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym. Zawiera ośrodek odruchu wzrokowego i słuchowego, jądra nerwów czaszkowych (od 3 do 5), pośredniczy w połączeniach kory mózgowej z mostem, oraz móżdżku z rdzeniem kręgowym i jądrami ruchowymi nerwów czaszkowych. Przez śródmózgowie przebiega tzw. wodociąg mózgu łączący komory mózgowe trzecią i czwartą. U wyższych kręgowców pełni funkcję głównego ośrodka wzroku.


Tyłomózgowie

Móżdżek to część mózgu kręgowców położona pomiędzy śródmózgowiem a rdzeniem przedłużonym. Zbudowana z dwóch półkul i nieparzystego robaka. Zawiera ośrodki nerwowe odpowiedzialne za koordynację pracy mięśni szkieletowych i ruchów oraz równowagę ciała.


Rdzeniomózgowie

(rdzeń przedłużony) to tylna część mózgu kręgowców, przechodząca w rdzeń kręgowy. W rdzeniu przedłużonym wyższych kręgowców znajdują się ośrodki nerwowe odpowiedzialne za automatyzm oddychania, wydzielanie potu i śliny, połykanie, kaszel oraz spowalnianie i zmiany częstości rytmu serca i średnicy naczyń krwionośnych.


Mózgowe komory

to przestrzenie wewnątrz mózgu kręgowców wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, pełniącym funkcję odżywczą i ochronną. Dwie boczne leżą w kresomózgowiu, trzecia w międzymózgowiu, czwarta między móżdżkiem a pniem mózgu.


Opony mózgowo-rdzeniowe

to błony pokrywające ośrodkowy układ nerwowy kręgowców, chroniące mózg i rdzeń kręgowy. U krągłoustych występuje dwublaszkowa opona pierwotna. U płazów bezogonowych, gadów i ptaków pojawia się opona twarda. Ssaki posiadają trzy opony mózgowo-rdzeniowe: miękką (naczyniową), pajęczą i twardą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz